Anasayfa / Apartman uydu sistemleri / Son dakika! ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne baskın! Göstericiler içeri girdi

Son dakika! ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne baskın! Göstericiler içeri girdi

Son dakika! ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne baskın! Göstericiler içeri girdi

Amerikan savaş uçaklarının Ketaib Hizbullah üslerini vurmasını protesto eden göstericiler, Irak’taki büyükelçilik binasına girdi. Binayı işgal eden kalabalık grup arasında Haşdi Şabi milisleri de var. Reuters, ABD Büyükelçisi ile elçilik çalışanlarının tahliye edildiğini ‘son dakika’ koduyla duyurdu. ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine giren göstericilere müdahale edilmesi sonucu 20 kişi yaralandı. ABD Başkanı Trump’tan “Büyükelçiliğe yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tutarız” açıklaması geldi.

Irak’ın başkenti Bağdat’taki göstericiler, ABD Büyükelçiliği önünde toplandı. Yeşil Bölge’de bulunan büyükelçilik binasına dakikalar içinde giren protestocular, Washington yönetiminin Ketaib Hizbullah-Hizbullah Tugayları üslerini bombardımana tutmasına öfkeli.

Büyükelçiliğin ana kapısı önündeki göstericilerin sayısının binlerce olduğunu bildiren Reuters haber ajansı, bazı protestocular elçilik kapısını taşlarken diğerlerinin ‘ABD’ye hayır, hayır; Trump’a hayır, hayır’ sloganları attığını aktardı. Atılan sloganlar arasında ‘ABD’ye ölüm’ de var.

Reuters, ABD Büyükelçisi ile elçilik çalışanlarının tahliye edildiğini ‘son dakika’ koduyla duyurdu. Amerikan bayrağı yakan, arabaları deviren ve elçilik duvarını ateşe veren öfkeli kalabalığın içinde Haşdi Şabi militanları ağırlıkta.

Göstericiler güvenlik kameralarını parçalarken, AP haber ajansı binayı koruyan güvenlik görevlilerinin de büyükelçiliğin içine çekildiğini aktardı.

Reuters objektifinden, göstericilerin büyükelçilik ana kapısını aştığı an. Ajans, göstericileri dağıtmak için biber gazı kullanıldığını bildiriyor. Göstericilere müdahale edilmesi sonucu 20 kişi yaralandı.

Anadolu Ajansı, Haşdi Şabi’ye bağlı tugay komutanlarının da protestocular arasında olduğunu ve göstericilerin bina önünde eylem çadırları kurmaya başladığını bildiriyor. Göstericiler ayrıca elçilik binasının duvarına ‘Halk tarafından kapatıldı’ yazdı.

Amerikan savaş uçakları, İran destekli Ketaib Hizbullah militanlarını Irak ve Suriye’de hedef almış, en az 25 örgüt üyesi ölmüştü.

Saldırının gerekçesi ise, Kerkük’teki bir Amerikan üssüne roket atılması ve bir ABD vatandaşının hayatını kaybetmesi.

ABD Büyükelçiliği, başkent Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğu ve güvenliğin en yüksek seviyede olduğu Yeşil Bölge’de yer alıyor.

ABD, İran destekli Şii milislerden oluşan Hizbullah Tugayları’nı ‘terör örgütü’ olarak kabul ediyor.

2007’de İran’ın desteğiyle kurulan grup, Irak’ta 2014’te terör örgütü IŞİD’e karşı savaşmak üzere bir araya gelen Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin içindeki en güçlü yapılardandı.

ABD, grubun asıl liderinin, İranlı Kudüs Güçleri’nin komutanı Kasım Süleymani olduğunu savunuyor. Washington’a göre Kudüs Güçleri, Ortadoğu’daki İran destekli gruplara para ve silah yardımı yapmak ve etkisini genişletmek için Lübnan’daki Hizbullah, Filistin’deki İslami Cihat örgütleriyle birlikte Hizbullah Tugayları’nı da kullanıyor.

Öte yandan, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım’da görevinden istifa eden Başbakan Adil Abdulmehdi, ABD’nin Haşdi Şabi’ye düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan ettiğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump da resmi Twitter hesabından çok sert bir açıklama yaptı.

Trump açıklamada, ABD Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tuttuklarını bildirdi ve “Bağdat elçiliğimize yapılan saldırının arkasında İran var. Ayrıca Irak’ın da Büyükelçiliği korumak için güçlerini kullanmasını bekliyoruz.” dedi.

Hakkında Rahim Yıldırım