Son Haberler
Anasayfa / Apartman uydu sistemleri / Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’da! Tarihi zirve başladı

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’da! Tarihi zirve başladı

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’da! Tarihi zirve başladı

Görüşme öncesi açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorum şu an dünyanın gözü burada” dedi. Rusya lideri Putin ise, “Yaşananlar ilişkileri zedelememeli” ifadesini kullandı. Kritik buluşmada İdlib‘deki son durum haritalı ve görüntülü ele alınacak.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova'da! Tarihi zirve başladı
Kritik görüşme başladı! İşte ilk görüntüler...
Kritik görüşme başladı! İşte ilk görüntüler...

milliyet.com.tr / KIVANÇ EL – MOSKOVA

Rusya’nın başkenti Moskova’da bugün gerçekleşecek İdlib zirvesindeki tüm gelişmeleri canlı blogla aktaracağız.

14.20 : Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin, kameraların karşısına geçti ve tarihi randevu başladı.

Basına kapalı görüşme öncesi açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Malum görüşmeyi Türkiye‘de yapacaktık, sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla ilgili gelişmeler sebebiyle bu davetinizi burada gerçekleştiriyoruz.

İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor. Bölge de sıkıntı büyük. Biliyorum şu anda dünyanın gözü burada. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır.

Türkiye Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Gerek savunma sanayinde gerek ticari ilişkilerimizde çok farklı bir dönemin içindeyiz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz. Ve bunları tabii güçlendirerek götürmek de bizim en büyük amacımız. Bunu da başaracağımıza inanıyorum.”

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskovada Tarihi zirve başladı

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, İdlib’de hayatını kaybeden askerler için taziyelerini sundu:

“Her zaman olduğu gibi çok yoğun bir gündemimiz var. Kaldı ki son günlerde İdlib bölgesinde cereyan eden olaylar yüzünden şahsi görüşmemizi gerektiren gelişmeler oldu.

Sözlerime başlarkan Suriye’de hayatlarını yitiren askerleriniz için taziyelerimi ifade etmek istiyorum. Her insanın ölümü bir felakettir. Telefon görüşmemizde ifade ettiğim gibi İdlib’te Suriye askerleri orada Türk askerlerinin bulunduğunu bilmiyorlardı. Ayrıca Suriye askerlerinin de kaybı olmuştur. Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var.

Bu olayların tekrarlanmaması, ikincisi bu gibi olayların her ikimizin de büyük önem verdiğimiz Rusya Türkiye ilişkilerine zarar vermemesi için gerçekten de bütün bu meseleleri teferruatlı bir şekilde görüşmemize ihtiyaç var.

Erdoğan’la bugünkü görüşmelerimiz baş başa gerçekleşecek, daha sonra bizlere heyetlerimiz de katılacak.”

.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskovada Tarihi zirve başladı

13.20 : Dokuzuncu yılını doldurmak üzere olan Suriye iç savaşında, bugüne kadarki en kritik buluşma Moskova’da gerçekleşiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk heyetini taşıyan uçak, az önce Rusya’nın başkenti Moskova’ya indi.

Milliyet’ten Kıvanç El, İdlib geriliminin masaya yatırılacağı zirvede Erdoğan’ın Kremlin Sarayı’nda Rusya lideri Vladimir Putin tarafından resmi törenle karşılandığını bildiriyor.

Taslak programa göre, Erdoğan ve Putin baş başa 1 saat, heyetler arası olarak da 1.5 saat görüşecek. Ancak bu sürenin aşılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Liderler Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’teki son durumu haritalı ve görüntülü olarak ele alacak ve ateşkes için formül arayacak.

Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da eşlik ediyor.

KREMLİN’DE KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

12.40 : Kremlin sarayı girişinde tüm gazeteciler ve konuklar termal kamera ile kontrol edilerek içeri alındı. Önlemlerin koronavirüs salgını çerçevesinde olduğu ve bir süredir uygulandığı kaydedildi.
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskovada Tarihi zirve başladı

Milliyet muhabiri Kıvanç El, Moskova’daki gelişmeleri anbean milliyet.com.tr için bildiriyor.TİMES: ERDOĞAN AVRUPA’DAN DESTEK ALMAYA BAŞLADI

12.25 : İngiliz The Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Suriye’de uçuşa yasak bir bölge oluşturulması talebine Avrupa’dan destek almaya başladığını bildiriyor.

Gazete, Hollanda’nın Suriye’nin kuzeybatısında uçuşa yasak bir bölge oluşturulması çağrısı yaptığını belirtiyor. Times, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’un, “Bu, Suriye savaş uçağı ya da helikopteri olmaması anlamına geliyor. Bir başka deyişle İdlib üzerinde Esad için uçuşa yasak bölge” dediğini aktarıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de bir gün önce Türkiye sınırındaki baskıyı azaltmak amacıyla Suriye içinde evlerinden göçenler için İdlib’de bir güvenli bölge oluşturulmasını talep ettiğini hatırlatan The Times, söz konusu çağrılanı Moskova’daki kritik randevu öncesinde geldiğine dikkat çekiyor. Görüşmede büyük ihtimalle İdlib’in kaderine karar verileceğini belirten gazete şöyle devam ediyor:

“Erdoğan’ın, evlerini terketmiş yüz binlerce Suriyelinin Esad’ın ilerleyişinin devam etmesi halinde sınıra akın etmesini önlemek için Türkiye’nin kontrolündeki bir tampon bölge talep etmesi bekleniyor. Erdoğan partisinin parlamento toplantısında yaptığı konuşmada, müzakere pozisyonunu AB’nin desteğiyle ilişkilendirdi ve ‘Avrupa ülkeleri sorunu çözmek istiyorlarsa Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirmeye çalıştığı siyasi ve insani çözüme destek verir’ dedi.”

Hakkında Rahim Yıldırım