Anasayfa / Apartman uydu sistemleri / Son dakika! Hayatını kaybetti… Anında dünyada ilk haber…

Son dakika! Hayatını kaybetti… Anında dünyada ilk haber…

Son dakika! Hayatını kaybetti… Anında dünyada ilk haber…

Gelen son dakika haberine göre, Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, 99 yaşındaki Prens Philip‘in hayatını kaybettiği açıklandı. 2. Elizabeth’in eşi Prens Philip, geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılmıştı.

  • Son dakika haberine göre, İngiltere Prensi Philip, 99 yaşında hayatını kaybetti. Prens, geçtiğimiz ay 28 gece boyunca hastanede yatmıştı. Taburcu olurken verdiği görüntü ise dünyayı şoke etmişti.

2

Prens Philip, 10 Haziran 1921’de Yunanistan’ın Korfu Adası’nda doğdu. Yunanistan ve Danimarka kraliyet ailesinin üyesi, dönemin yunan kralı birinci Konstantin’in yeğeniydi. Beş kardeşin en küçüğü ve ailenin tek erkek çocuğu olarak dünyaya geldi.

3

İngiltere vatandaşı değildi. Rum Ortodoks Kilisesi’nde vaftiz edildi. 22 Eylül 1922’de yunan kralı birinci Konstantin tahtı bırakmak zorunda kalınca prens Philip’in de hayatı değişti.

4

Babası Prens Andrew’un Yunanistan’a girişi ömür boyu yasaklandı. Aile Fransa’ya yerleşti. Philip, İngiltere ve Almanya’da eğitim gördü.

5

ABD’li gazeteci Gayle King, Prens Harry ve Meghan Markle’ın Oprah Winfrey’e verdiği ve şok etkisi yaratan röportajın, 99 yaşındaki Prens Philip’in ölmesi halinde erteleneceğini açıklamıştı.

6

Röportajın yayımlandığı CBS kanalında sunuculuk yapan ve Oprah Winfrey’nin yakın arkadaşlarından biri olan King, çarşamba SiriusXM isimli programda Sussex Dükü ve Düşesi’nin röportajının Prens Philip’in şubatta hastaneye kaldırılmasından önce kaydedildiğini söylemişti.

7

Page Six’in haberine göre King şu ifadeleri kullanmıştı: “Tanrı korusun eğer ona bir şey olsaydı, röportaj bu dönemde yayımlanmazdı. Ancak röportaj gerçekleştirilmiş ve (Prens Philip) hastaneye kaldırılmadan önce planlanmıştı. Birçok kişi bu noktayı vurgulamıştı.”

8

Meghan ve Harry çiftinin, Kraliçe II. Elizabeth’in eşi 99 yaşındaki Prens Philip’in kalp ameliyatından sonra hastanede iyileşme aşamasındayken röportajı yayımlama kararı tepki çekmişti.

9

Öte yandan röportajdan sonra çiftle görüştüğünü söyleyen King, Meghan Markle’ın ortaya attığı ırkçılık iddialarını desteklemek için elinde çok fazla belge olduğunu söyledi. Markle, oğlu Archie’nin ten rengine yönelik Kraliyet ailesi içinde endişe duyan isimlerin olduğunu açıklamıştı.

10

King ayrıca Harry’nin, abisi Prens William ve babası Prens Charles’la yaptığı konuşmaların “verimli” olmadığını söyledi. Bununla birlikte Kraliyet ailesine dair çalışmalar yapan gazeteci Penny Junor, King’in beklenmedik açıklamalarının gerginliğin tarafları açısından sorunlu olabileceğini belirtti.

11ŞOKE EDİCİ BİR GÜVEN İHLALİ

“ŞOKE EDİCİ BİR GÜVEN İHLALİ” 

Kraliyet uzmanı ve gazeteci Junor, “Bu şoke edici bir güven ihlali. Aile Harry’e söyledikleri her şeyin Amerikan televizyonunda çıkmasından endişelenecek” ifadelerini kullandı. Kısa süre önce Markle’ın ırkçılık iddiaları üzerine Michelle Obama da konuşmuş ve “bunları işitmek sürpriz” değil diye belirtmişti.

12

People’ın haberine göre Obama şu ifadeleri kullanmıştı: “Yaşadıkları zor şeyleri düşündüğümde ailenin önemi aklıma geliyor ve bağışlanma için dua ediyorum. Zamanla bir noktada netlik, sevgi ve kararlılık olacağını umuyorum. Çünkü aileden daha önemli bir şey yok.”

13

“Daha önce de söylediğim gibi, ırk bu dünyada beyaz olmayan insanlar için yeni bir mesele değil ve bu yüzden (Markle’ın) duygularını işitmek ve bunların açıkça ifade edilmesi sürpriz değildi.”

14SON HALİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ

SON HALİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ! 

Mart ayı başında kalp ameliyatı olan Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip, Londra’daki hastaneden taburcu edilirken görüntülenmişti. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, 16 Şubat’ta başkent Londra’daki Kral 7. Edward Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı.

15

Londra’taki hastanede toplam 28 gece geçiren 99 yaşındaki Prens Philip’in, bugün hastaneden ayrıldığı duyuruldu. Edinburgh Dükü, 3 Mart’ta Barts’ta önceden var olan kalp rahatsızlığı nedeniyle başarılı bir prosedür geçirdi.

16

Birkaç gün sonra iyileşmek ve tedavisine devam etmek için Kral VII.Edward Hastanesine döndü. Uluslararası haber ajansları Reuters ve Associated Press tarafından servis edilen görüntülerde, Prens Philip’in hayli yorgun olduğu gözlendi.

17TEKERLEKLİ SANDALYEYLE GETİRİLDİ

TEKERLEKLİ SANDALYEYLE GETİRİLDİ 

Prens Philip, Marylebone’daki Kral VII.Edward Hastanesinden 16 Mart saat 10.30’da ayrıldı. Prens, bineceği araca tekerlekli sandalye ile getirildi.

18

Daha önce Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Doktorların, Prens Philip’in önceden var olan kalp rahatsızlığına ilişkin testler yapacağı da belirtilmişti.

19HAZİRANDA 100 YAŞINDA

HAZİRANDA 100 YAŞINDA 

Haziran ayında 100. doğum gününü kutlayacak olan Philip, bir ay boyunca görüşmediği Kraliçe ile bir araya gelmek için Windsor Kalesi’ne gitti. Yolculuk bir saatten kısa sürdü. Buckingham Sarayı’ndan konuyla ilgili bir açıklama bekleniyor.

20

Prens Philip, 16 Şubat’ta Londra’daki Kral 7. Edward Hastanesinde tedavi altına alınmıştı. Kendisini iyi hissetmediği kaydedilen Prens Philip’in, doktorunun tavsiyesi üzerine tedbiren hastanede kalmasının istendiği belirtilmişti.

21KORONAVİRÜS İDDİASI

KORONAVİRÜS İDDİASI 

Rahatsızlığının yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgisinin bulunmadığı açıklanan Prens Philip’in birkaç gün hastanede kalacağı duyurulmuştu.

22

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Edinburgh Dükü’nün Prens Philip’in hastaneye kaldırılması ve burada bir ay geçirmesinin ardından sakinliğini korumuş ve Kraliyet görevlerini sürdürmüştü.

23

Kraliyet kaynakları, Philip’in moralinin yerinde olduğu ve Kraliçe’nin Windsor Kalesi’nde kaldığını eklemişti. 9 Ocak’ta kraliyet çifti ilk aşı dozlarını almıştı. Buckingham Sarayı, bağışıklığı artıran ve 12 hafta sonra yapılması gereken ikinci dozu alıp almadıklarını onaylamamıştı.

24

Polis memurları, bu yıl 100 yaşına giren Prens Philip’in şu anda tedavi gördüğü King Edward VII hastanesinin girişinde nöbet tuttu. Prens Philip’in, bundan yaklaşık bir yıl önce hastaneye kaldırılıp taburcu edildiğinde, objektife yakalanan bu görüntüsü herkesi şoke etmişti.

25

Resmi unvanı Edinburgh Dükü olan prens, o zaman da King Edward VII Hastanesi’ne yatmıştı. Hastaneden ayrılmadan önce hemşirelerle tokalaşarak teşekkür etmişti.

26

Prens Philip, ardından hastanenin kapısının önünde kendisini bekleyen Range Rover aracının ön koltuğuna binerek gitmişti. Londra’nın doğusundaki Norfolk’ta bulunan Sandringham evine giderek, diğer kraliyet ailesinin üyelerine katılmıştı.

27GÖZÜNDEKİ MORLUKLAR OLAY YARATMIŞTI

GÖZÜNDEKİ MORLUKLAR OLAY YARATMIŞTI 

Kraliyet ailesinden yapılan açıklamada, resmi unvanı Edinburgh Dükü olan Prens Philip’in ‘önlem olarak’ hastanede olduğu belirtilmişti. İngiltere Prensi Philip’in gözaltındaki morluklar ise, objektiflere yansımıştı.

28

Reuters haber ajansının servis ettiği fotoğraf tüm dünyada gündem yaratmıştı. Prens’in sağlıksız görüntüsüne rağmen oğlu Prens Charles açıklama yaparak, ‘babasının durumunun iyi olduğunu, Noel zamanında hastaneden taburcu edilmesi beklendiğini’ söylemişti.

29

Prens’in, Londra’nın doğusundaki Norfolk’ta bulunan Sandringham evine giderek, diğer kraliyet ailesinin üyelerine ve kraliyet ailesiyle birlikte Noel kutlamalarına katılması bekleniyor.

Hakkında Rahim Yıldırım