Son Haberler
Anasayfa / Apartman uydu sistemleri / Son dakika | Savaş çanları çalıyor! İran, Irak’taki ABD üssünü bombaladı! İşte ölü sayısı…

Son dakika | Savaş çanları çalıyor! İran, Irak’taki ABD üssünü bombaladı! İşte ölü sayısı…

Son dakika | Savaş çanları çalıyor! İran, Irak’taki ABD üssünü bombaladı! İşte ölü sayısı…
Son dakika haberine göre; ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesinden sonra dünyayı titreten ve ABD-İran savaşına doğru giden gerilimde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Gelen son dakika bilgisine göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü Grisham, Irak’taki ABD üslerine saldırı konusundaTrump’ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıkladı. İran medyası, ABD’nin Irak’taki üssüne yönelik “ikinci dalga” füze saldırısının başladığını duyurdu. Pentagon, İran’ın ABD askerlerinin konuşlandığı Irak’taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini açıkladı. İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle gerçekleştirilen saldırıya ABD’nin yanıt vermesi halinde, “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini açıkladı. ABD Başkanı Trump kurmaylarını acil toplantıya çağırdı. ABD Başkanı Donald Trump, “Her şey yolunda. Irak’ta bulunan iki askeri üsse İran’dan füzeler fırlatıldı. Şimdiye kadar yapılan kayıp ve hasarların değerlendirilmesi çok iyi. Yarın sabah açıklama yapacağım” dedi. Gelen son dakika bilgisine göre; İran devlet televizyonu, Amerikan üslerine füze saldırılarında 80 ABD’li askerin öldüğünü duyurdu. Televizyonun verdiği bilgiye göre, ateşlenen 15 füzenin tamamı ABD hedeflerine isabet etti, üslerdeki helikopterler ve askeri ekipmanlar ciddi hasar gördü. Televizyon ayrıca, ABD’den gelecek muhtemel bir misillemeye karşılık İran’ın 100 diğer hedefi vuracağını da aktardı. İşte tüm detaylar…

Gelen son dakika bilgisine göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü Grisham, Irak’taki ABD üslerine saldırı konusunda Trump’ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıkladı. Ayn el-Esad üssüne yönelik saldırının ardından Erbil’de de patlama seslerinin duyulduğu bildirildi. ABD’li askeri yetkililer, yalnızca Ayn el-Esad’ın değil, Irak topraklarındaki tüm Amerikan üslerinin ateş altında olduğu bilgisini verdi. İran medyası, ABD’nin Irak’taki üssüne yönelik “ikinci dalga” füze saldırısının başladığını duyurdu. İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle gerçekleştirilen saldırıya ABD’nin yanıt vermesi halinde, “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini açıkladı. Pentagon, İran’ın ABD askerlerinin konuşlandığı Irak’taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini açıkladı. ABD Başkanı Trump ve İran Dışişleri Bakanı Zarif saldırı sonrası kritik açıklamalarda bulundu. İşte tüm detaylar…

TRUMP’TAN SALDIRI SONRASI İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump, Irak’taki 2 ABD üssüne İran tarafından yapılan saldırılara ilişkin, “İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump, İran’ın Amerikan üslerine yönelik saldırısı sonrasında Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Saldırı sonrasında Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Konseyi ile bir toplantı yapan Trump, paylaşımında seçtiği ifadelerle rahat bir tavır ortaya koymaya çalıştı.

Konuyla ilgili olarak sabah bir açıklama yapacağını belirten Trump, “Her şey yolunda. İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda. Dünyadaki en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Son dakika açıklamasına göre; Ruhani’nin danışmanı, ‘ABD müdahalesi topyekün savaşa neden olur’ açıklamasında bulundu.

Son dakika haberine göre; İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD üslerine saldırı ile ilgili ‘İran, vatandaşlarımıza ve üst düzey yetkililerimize korkakça düzenlenen silahlı saldırının ardından Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesine göre meşru müdafaa adına orantılı adımlarını atmış ve tamamlamıştır. Gerilimi tırmandırmak ve savaş istemiyoruz, ancak kendimizi herhangi bir saldırıya karşı koruyacağız.’ açıklamasında bulundu.

Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Anbar vilayetindeki ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle saldırı düzenledi. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaştı.

ABD saldırıyı doğruladı

Beyaz Saray Sözcüsü Grisham, Irak’taki ABD üslerine saldırı konusunda Trump’ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıkladı.

‘ÇOK DAHA SERT VE EZİCİ KARŞILIK VERİRİZ’

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle gerçekleştirilen saldırıya ABD’nin yanıt vermesi halinde, “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini açıkladı.

Devrim Muhafızları Ordusu, tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani’nin intikam operasyonu kapsamında, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtildi.
8
Açıklamada, ABD’nin saldırıya yanıt vermesi halinde İran tarafından “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.

Bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkelerin de uyarıldığı açıklamada, “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ABD halkına ise bölgedeki askerlerini daha fazla zarar görmemeleri için ülkelerine çağırmaları tavsiye edildi.

Beyaz Saray: Trump, ABD üslerine saldırıları yakından takip ediyor

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, Irak’taki ABD üslerine saldırı konusunda Başkan Donald Trump’ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Grisham, İran’ın Irak’taki bir Amerikan üssüne füzelerle saldırı düzenlediği haberlerinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Grisham, açıklamasında, “Irak’taki ABD tesislerine yönelik saldırı haberlerinin farkındayız. Başkan konuyla ilgili bilgilendirildi, durumu yakından takip ediyor ve ulusal güvenlik ekibiyle temas halinde.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Konseyi toplandı

Öte yandan söz konusu saldırıların hemen ardından Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Konseyinin bir toplantı gerçekleştirdiği kaydedildi.

Toplantı için Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yanı sıra Beyaz Saray’a gelen Savunma Bakanı Mark Esper’in elinde kalın bir dosya olduğu bilgisi Amerikan medyasına yansıdı.

Diğer yandan Pence’in ofisi, Başkan Yardımcısının, söz konusu saldırılar hakkında Kongre’yi bilgilendirdiğini açıkladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani’nin “intikam operasyonu” kapsamında, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtilmişti.

Pentagon: İran Erbil ve el-Esed üssüne saldırı düzenledi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak’taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hoffman, İran’ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon’un tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran’ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş olduğunu kaydetti.

Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Anbar vilayetindeki ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle saldırı düzenlediğini açıklamıştı. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaşmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham da Irak’taki ABD üslerine saldırı konusunda Başkan Donald Trump’ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıklamıştı.

Beyaz Saray: Başkan Trump, ulusa sesleniş konuşmasını bu gece gerçekleştirmeyecek.

Suriyeli kaynaklar, Amerikan uçaklarının Suriye ve Irak sınırıdna yoğun bir şekilde uçuş gerçekleştirdiğini söyledi.
1580 ABD ASKERİ ÖLDÜ
80 ABD ASKERİ ÖLDÜ
İran devlet televizyonu, Amerikan üslerine füze saldırılarında 80 ABD’li askerin öldüğünü duyurdu. Televizyonun verdiği bilgiye göre, ateşlenen 15 füzenin tamamı ABD hedeflerine isabet etti, üslerdeki helikopterler ve askeri ekipmanlar ciddi hasar gördü.Televizyon ayrıca, ABD’den gelecek muhtemel bir misillemeye karşılık İran’ın 100 diğer hedefi vuracağını da aktardı.

Fars Haber Ajansı: Saldırılarda 500 kilometre menzile kadar ulaşabilen ‘Fatih 313’ tipi füzeler kullanıldı.

Beyaz Saray: Trump bu gece bir ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirmeyecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Savunma Bakanı Mark Esper ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray’dan ayrıldı.

Beyaz Saray’dan bir yetkili gazetecilere Trump’ın bu gece kameralar karşısına çıkmayacağını belirtti.

Nancy Pelosi: ABD ve dünya savaşı kaldıramaz

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, durumu yakından takip ettiğini ve Irak’taki ABD askerlerinin güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Pelosi tweetinde “ABD yönetiminin gereksiz provokasyonlarının son bulması ve İran’dan şiddeti durdurmasının talep edilmesi gerek. Amerika ve dünya savaşı kaldıramaz” yazdı.

Almanya: Erbil’deki askerlerimizin durumu iyi

Almanya, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de konuşlanmış askerlerinin güvende olduğunu açıkladı.

Reuters’ın ordu sözcüsüne dayandırdığı haberine göre İran’ın Erbil’deki Amerikan üssüne düzenlediği hava saldırısının ardından Alman askerlerinin durumu iyi.

ABD Başkanı Donald Trump, 28 Aralık’ta Irak’a gelerek, Ayn el Esed Hava Üssü’ndeki ABD askerlerini ziyaret etmişti.

CENTCOM: İran, Irak’ta ABD güçlerine ev sahipliği yapan üslere 15 füze saldırısı düzenledi.

İran’dan ABD’ye: Bu gece atılan adım başlangıçtı

İran Devrim Muhafızları Ordusu Sarallah Karargahı Komutan Vekili İsmail Kevseri, ABD’nin bölgeden çekilmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde Washington’un her adımına karşılık vereceklerini söyledi.

İran medyasına göre, ABD üslerine düzenlenen saldırılarla ilgili açıklama yapan Kevseri, “Yapmayacağımız bir şeyi söylemeyiz. Bu gece atılan adım başlangıçtı. ABD’liler bölgeyi terk etmeleri gerektiğini bilmelidir.” ifadelerini kullandı.

ABD’li yetkililere, Donald Trump’ın İran’a yönelik eylemlerini durdurması için baskı yapma çağrısında bulunan Kevseri, “Aksi halde onların bölgedeki güçleri zarar görür. Attıkları her adıma karşılık verileceğini bilmelidirler. ABD bölgeyi terk etmelidir. ABD’yi rahat bırakmayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin yaptırım listesindeki İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi ise Irak’taki hava üslerine yönelik balistik füze saldırısına ilişkin Twitter hesabından “sert intikam” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Bölgemizden defolun” ifadesine yer verdi.

Öte yandan İran devlet televizyonu, ABD üslerinin Irak sınırı yakınlarındaki Kirmanşah kentinden fırlatılan katı yakıtlı “Fatih” füzeleriyle vurulduğunu duyurdu.

Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani’nin intikam operasyonu kapsamında, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtilmişti.

FAA’den İran ve bölgesindeki ABD uçaklarına sınırlama

Öte yandan yazılı bir açıklama yapan ABD Federal Havacılık İdaresi, ABD uçaklarının İran, Irak, İran Körfezi ve Umman Körfezi bölgelerindeki uçuşlarını “acil durum” sebebiyle geçici olarak durdurduğunu duyurdu.

ABD ile İran arasında artan gerilim ve İran’ın son füze saldırıları dolayısıyla söz konusu bölgedeki sivil havacılık faaliyetlerinin tehlikeli bir boyuta taşınabileceğine atıfta bulunan kurum, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydetti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani’nin “intikam operasyonu” kapsamında, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak’taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıklamıştı.

Son dakika haberine göre; ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid bin Selman’ın dün Beyaz Saray’da İran konusunda bir görüşme yaptıkları bildirildi.

Trump ile Oval Ofis’te gerçekleşen görüşmesine ilişkin Twitter’dan paylaşımda bulunan bin Selman, isim zikretmeden İran ve diğer bölgesel konuları ele aldıklarını belirtti.

washington’a Trump ile görüşmeye Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatı üzerine geldiğini anımsatan Bakan Yardımcısı bin Selman, Trump’a ülkesinin mesajını getirdiğini aktardı.

Halid bin Selman’ın paylaştığı fotoğraflarda, söz konusu görüşmeye Trump’ın Başdanışmanı Jared Kushner’in yanı sıra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Victoria Coates’in de katıldığı görülüyor.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden sonra nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin konuların ele alındığı bildirildi.

Beyaz Saray, dünkü görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Süleymani’nin öldürülmesi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve Mühendis’in yanı sıra aralarında İranlı subayların da bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadesini kullanmıştı.

Ülkede 3 günlük yas ilan eden Hamaney, Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi getirmişti.

Öte yandan, Tahran yönetimi, Süleymani’nin ABD hava saldırısında öldürülmesinin ardından nükleer anlaşmadaki tüm taahhütlerin askıya alındığını, uranyum zenginleştirme, depolama, araştırma ve geliştirmeyle ilgili hiçbir taahhüde uyulmayacağını açıklamıştı.

CNN duyurdu! ABD beş ülkede saldırı bekliyor

Ortadoğu’daki tüm Amerikan birliklerinin Pazartesi gecesinden itibaren kırmızı alarm durumunda olduğunu belirten CNN, İran’ın balistik füzeleri ve insansız hava araçlarında hareketlilik tespit edildiğini bildiriyor.

CNN International, Ortadoğu’daki ABD füze savunma sistemlerinin İran’ın insansız hava araçlarıyla düzenleyeceği muhtemel bir saldırı için Pazartesi gecesi itibariyle üst düzey alarm durumuna geçtiğini duyurdu.

Barbara Starr imzalı habere göre, CNN’ne konuşan iki ABD’li resmi yetkili ortaya çıkan belirtilerin tehditleri izlemeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Resmi yetkililerden biri, “Bölgedeki tüm Patriot bataryaları ve güçlerimiz alarm durumunda, eli kulağında bir saldırıya karşı” dedi.

CNN’ne göre, ABD Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’deki askeri üslerine muhtemel bir saldırı istihbaratına sahip.

Ortadoğu’daki Amerikan istihbaratı, İran’ın aralarında balistik füzeler ve insansız hava araçlarının da bulunduğu silahlarında hareketlilik gözledi.

ABD’li yetkililere göre, İran muhtemel bir saldırı için silahlarının yerini değiştiriyor veya muhtemel bir ABD harekatına karşı silahları güvenli bir yere götürüyor olabilir.

Trump’ın Kasım Süleymani Oyunu

Öte yandan, Kasım Süleymani’yi öldürme emri veren Trump’ın seçim hesaplarını BBC Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher yazdı: “İranlı general Kasım Süleymani’nin ABD hava saldırısıyla öldürülmesinin etkilerinin, ABD iç siyasetine uzanması kaçınılmazdı. Bugünlerde her gelişme, bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinin siyasi malzemesi haline geliyor ve bu son olay da şüphesiz çok büyük bir gelişme.

İran ile ABD arasındaki gerilim tırmanırken, uzun dönemli sonuçları büyük ölçüde İran’ın bu saldırıya vereceği cevabın şekli ve sonrasında yaşanacak çatışmaların ciddiyeti belirleyecek.

Eğer hepsinin sonunda ABD Irak’tan çekilirse, işler tersine döner ve ‘şahinler’ uğultu koparırken, müdaheleci siyaset istemeyenler bunu kutlar. Kısa vadede ise hem bir aydan kısa bir süre sonra başlayacak olan Demokrat başkan adayı seçim sürecinde, hem de Kasım’daki başkanlık seçiminde olası etkilerini halihazırda görmek mümkün.

Savaş başkanı mı?

Genellikle, çok büyük bir uluslararası krizle karşı karşıya kalan ABD başkanlarının halk desteği kısa vadede artıyor. 1991 Körfez Savaşı, yarattığı ‘bayrak etrafında toplanma etkisi’ ile George HW Bush’un pozisyonunu güçlendirmişti. Oğlu George W Bush’a olan destek de 11 Eylül saldırılarından birkaç gün sonra ve Afganistan işgali ile, hiç olmadığı kadar artmıştı.

Bunlar çok büyük askeri angajmanlardı. Ama alınan risk küçüldükçe, bunun gözle görülebilir siyasi faydalarını – en azından sandıkta – fark etmek giderek zorlaşıyor. Örneğin 2011’de Libya’daki hava savaşı, Barack Obama’ya olan destekte pek bir değişiklik yaratmamıştı.

Donald Trump’ın Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı iddiaları karşısında Suriye Hava Üssü’nü vurması da, destek oranında sadece küçük bir oynama sağlamıştı.

Süleymani’nin öldürülmesi ardından yapılan ilk kamuoyu yoklaması da, Trump’ın yaptığı her şeye karşı olduğu gibi, toplumda keskin bir fikir ayrılığı yaşandığını gösteriyor.

Saldırıyı onaylayanların sayısı çok az bir farkla fazla olsa da, bir o kadar kişi daha başkanın bunu ‘yeterince dikkatli planlamadığını’ düşünüyor ve endişelerini dile getiriyor.

Yani çarpıcı bir askeri zafer ya da uzun süreli, kanlı bir savaş haricinde, son yaşananların, seçmenin Trump’ın başkanlığıyla ilgili görüşlerini büyük oranda değiştirmesi pek olası değil.

Ruhani: ABD’liler Süleymani’yi öldürerek büyük bir stratejik hata yaptılar

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmekle “büyük bir stratejik hata” yaptığını savundu.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Ruhani ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkili, görüşmede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Süleymani’nin DEAŞ’a karşı verdiği mücadele ile Avrupa Birliği ve bölge halkı üzerinde “büyük bir hakkı olduğunu” iddia eden Ruhani, “Süleymani’nin DEAŞ’a karşı attığı adımlar olmasaydı bugün Avrupa büyük bir tehditle karşı karşıya kalırdı.” dedi.

ABD’nin bu eylemle hedefine ulaşamadığını ve sonucun aksi yönde olduğunu savunan Ruhani, bu olaydan sonra İran’ın yönetim ve halk olarak, her zamankinden daha fazla birlik ve dayanışmasına şahit olduklarını ifade etti.

Süleymani’nin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin daveti üzerine Bağdat’a gittiğini aktaran Ruhani, şu değerlendirmede bulundu:

“ABD’nin bu adımı Irak’ın egemenliğinin ihlali, bu ülke halkına hakaret ve İran halkına karşı affedilemez bir cinayettir. ABD’liler Süleymani’yi öldürerek büyük bir stratejik hata yaptılar. Bu cinayetin sonuçlarından ABD yönetimi sorumludur. ABD’liler bilmelidir ki güvenlikleri ve çıkarları bölgenin tamamında tehlikeli şartlarla karşı karşıyadır. ABD, kendini bu büyük cinayetin sonuçlarından koruyamaz.”

Bölgenin güvenliğinin yine bölge ülkeleri tarafından sağlanabileceğini ve bölgedeki istikrarsızlığın tüm dünya için tehlikeli olduğunu dile getiren Ruhani, “İran bölgede savaş ve güvensizlik ortamının peşinde değildir ancak hukukunu ve egemenliğini savunmada tereddüt etmez.” ifadelerini kullandı.

Ruhani, İran’ın nükleer anlaşmadaki tüm taahhütlerini askıya almasıyla ilgili ise 20 aydır bu duruma direndiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“İran bu sürede taahhütlerine bağlı kalmıştır ve 5 aşamalı olarak attığımız adımlar da nükleer anlaşma çerçevesinde olmuştur. Karşı taraf taahhütlerine uymadığı için nükleer anlaşmadaki denge bozulmuştur. Karşıdaki taraflar ne zaman taahhütlerine uyarsa İran da attığı adımlardan geri dönebilir.”

Macron da Fransa’nın bölgedeki barış ve istikrarın korunmasına olan bağlılığını vurgulayarak, gerginliğin azaltılması için yardıma hazır olduğunu belirtti.

Fransa’nın nükleer anlaşmanın korunması için tüm çabasını ortaya koymaya devam edeceğini ve İran’dan da aynı doğrultuda hareket etmesini beklediğini aktaran Macron, şu ifadeleri kullandı:

“Hepimiz bölgedeki barış ve istikrarın sarsılmasından çok endişeliyiz. Yaşanan gelişmeler gerginliğin artmasına ve telafi edilemez krizlere yol açabilir.”

İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Büyükelçisini bakanlığa çağırdı

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire, Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili İngiliz yetkililerin yaptığı açıklamalar nedeniyle İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tahran yönetiminin İngiliz yetkililerin yaptığı açıklamaları kınadığı ve bu yöndeki protesto notasının Macaire’e iletildiği belirtildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün yaptığı açıklamada, “Bölgede yıkıcı, istikrarsızlaştırıcı eylemlerden sorumlu olan, binlerce masum sivil ve Batılı personelin ölümünde payı olan Süleymani, tüm çıkarlarımız için tehdit oluşturuyordu. Ölümüne ağlamayacağız. Ancak misilleme çağrılarının daha fazla şiddete yol açacağı aşikardır ve bu kimsenin çıkarına değildir.” ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da Süleymani’nin “bölgeyi istikrarsızlaştırmak ve Batılı güçlere saldırmak için milisleri kullandığını” söylemişti. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace de bugün yaptığı açıklamada, “İran’ın tahripkar cinayetlerine karşı sabır sona ermiştir.” demişti.

Irak Başbakanı Abdulmehdi: Krizden çıkış yolu yabancı güçlerin Irak’tan çekilmesi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ülkesinin krizden çıkış yolunun ABD’li ve diğer yabancı güçlerin Irak’tan ayrılmasından geçtiğini söyledi.

Abdulmehdi, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “Dün akşam saat 20.00 sularında ABD’den Irak’tan çekilmeleri için resmi mektup teslim aldık. Ancak daha sonra bu mektubun yanlışlıkla gönderildiği ifade edildi. Halihazırdaki krizden çıkış ve istikrara kavuşmanın en önemli adımı yabancı (ABD’li) güçlerin Irak’tan çekilmesi olacak.” dedi.

Irak Meclisinin ABD’li ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması için aldığı kararı “doğru karar ve seçenek” olarak nitelendiren Abdulmehdi, şunları kaydetti:

“Iraklılar, sürekli yabancı güçlerle yaşamak istemiyor. 2011-2014 yılları yabancı güçlerin olmadığı yıllardı. Onların çekilmesi ülkemizdeki çatışmaları da engeller. DEAŞ da artık çok zayıf durumda. Ülkeden doğan güçler de (Haşdi Şabi) güçlü konumunda bulunuyor.”

Irak Meclisi, 5 Ocak’ta ABD güçlerinin Irak’tan çıkarılması yönünde karar almıştı. Meclis, söz konusu kararın uygulanmasının yükümlülüğünü ise hükümete vermişti.

Başbakan Abdulmehdi de ülkedeki yabancı güçlerin çekilmesi yönündeki kararı dün ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller’e iletmişti.

ABD Savunma Bakanı Esper: ABD, Irak’tan çekilmiyor

Son dakika haberine göre; ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD ordusunun Irak’tan çekileceğine dair mektuba ilişkin, “Irak yetkililerinden biri tarafından elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla onu ciddiye alacaklara şunu söylüyorum; ABD, Irak’tan çekilmiyor.” dedi.

Esper, CNN International televizyonuna verdiği mülakatta, İran ve Irak ile yaşanan gerginliklere ilişkin soruları yanıtladı.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin ABD’den çekilmeye ilişkin bir mektup aldıklarını ve mektubun resmi olarak imzalı olduğuna yönelik açıklamalarına ilişkin yöneltilen soruya Mark Esper, “Irak yetkililerinden biri tarafından elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla onu ciddiye alacaklara şunu söylüyorum; ABD, Irak’tan çekilmiyor.” yanıtını verdi.

Esper, Irak halkının ABD’nin çekilmesini istemediğini ve Iraklı mevkidaşından da böyle bir talep almadığını ifade etti.

“İran’la savaşmak istemiyoruz”

İran ile tırmanan gerginliği de değerlendiren ABD Savunma Bakanı Esper, “İran ile savaşmak istemiyoruz, ancak İran ile bir savaşı bitirmeye hazırız. Birçok mevkidaşımdan gerginliğin azalmasını ve Tahran’ın bizimle oturup daha iyi bir gelecek için görüşmeleri başlatmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Süleymani’ye “terörist” tanımlaması

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’yi “terörist” olarak niteleyen Esper, Süleymani ile Bağdat Havaalanı’na ABD hava saldırısında öldürülen Haşdi Şabi lideri Ebu Mehdi El Mühendis için, “Süleymani, Bağdat’ta kanlı elleriyle yakalandı. Bir terörist, ABD’ye yönelik başka saldırılar düzenlemek için kuvvetlerini senkronize etmek üzere bir araya geliyor.” ifadelerini kullandı.

Mark Esper, ABD’nin müttefiklerinin Süleymani’nin ortadan kaldırılmasını olumlu karşıladığını ve bunu İran’a karşı bir “zafer” olarak nitelediklerini, ancak İran ile gerginliğin düşürülmesi çağrısı yaptıklarını dile getirdi.

ABD Savunma Bakanı Esper, “Gerginlik İran tarafından başlatıldı ve biz buna sadece tepki verdik. Şu anda istediğimiz ise gerginliğin düşürülmesidir.” dedi.

Trump’tan Irak’a gözdağı: Başlarına gelebilecek en kötü şey olur

Son dakika haberine göre; ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerinin şimdi Irak’tan ayrılmasının “Irak’ın başına gelebilecek en kötü şey” olduğunu savundu.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’i Beyaz Saray’da kabul eden ABD Başkanı Trump, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi kararını bir kez daha savunan Trump, Süleymani’nin Irak’ta Hizbullah’ın tepe yöneticisi ile seyahat ettiğini ve “kötü planlar” yaptığını iddia etti.

Trump, Süleymani’nin Barack Obama döneminde “terörist” kategorisinde tanımlandığını ve geçmişini iyi bildiklerini belirterek, yaptıkları işten emin olduklarını dile getirdi.

Süleymani’nin ortadan kaldırılmasıyla hem kendilerine hem de birçok ülkeye “büyük bir iyilik” yaptıklarını savunan Trump, “ABD, İran’dan gelebilecek herhangi bir karşı saldırıya cevap vermeye hazırdır ve bu olursa karşılığını vereceğiz.” dedi.

Irak’a üstü kapalı gözdağı

Trump, ABD’nin Irak’tan ayrılmaya hazırlandığını belirten söz konusu mektupla ilgili olarak da değerlendirme yaparak, mektubun otantik olup olmadığını bilmediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın sözlerini tamamlayarak, söz konusu mektubun “imzasız bir taslak metin” olduğunu vurguladı.

Trump, günün birinde Irak’ın ülkedeki Amerikan varlığıyla ilgili kendi kararını vereceğini, ancak şu anda bunun doğru bir zaman olmadığını kaydederek, şunları söyledi:

“Bir noktada biz Irak’tan çıkmak istiyoruz, sonsuza kadar orada kalacak değiliz fakat şu anda doğru zaman değil. Ayrıca bu ülkede ciddi miktarda paralar harcadık, eğer çıkacaksak onları telafi etmek isteriz. Eğer Irak, ABD askerlerini şimdi ülkeden çıkarırsa bu, Irak’ın başına gelebilecek en kötü şey olur.”

Trump, Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılması sürecinde “kendilerine saygılı davranılmaması durumunda” Irak’a ciddi yaptırımlar uygulayabileceğinin de altını çizdi.

Trump’tan “kültürel alanları vurmayacağız” yorumu

Daha önce İran’a ait bazı kültürel alanları da vurabileceğini dile getiren Trump, bu seferki açıklamasında ise önceki yorumundan geri adım attı.

Trump, “herhangi bir kültürel alan söz konusu olduğunda uluslararası kurallara uyacaklarını” vurguladı.

“Libya konusunda herkesle görüşüyoruz”

Diğer yandan Trump, bir soru üzerine, Libya konusunda ilgili ülke liderleriyle görüştüğünü, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile kısa süre önce konuştuğunu aktardı.

Trump, “Şu anda birçok ülkenin Libya’da dahli var; Rusya’nın ve diğer ülkelerin. Bu ülkelerle görüşüyoruz. Bizim net bir duruşumuz var. İşe yarayacak bir barış planı üzerinde çalışabilir miyiz diye buna bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis bu bölümde yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın provokatif olduğunu” savunurken, Trump bu hususta bir yorumda bulunmadı.

Öte yandan Trump, Yunanistan ile F-35’ler konusunda görüşmeler yapacaklarını ve şartların uyuşması halinde uçakların satışının mümkün olabileceğini kaydetti.
85IRAKTA ABD ÜSSÜNE SALDIRI
IRAK’TA ABD ÜSSÜNE SALDIRI
İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu.

Hakkında Rahim Yıldırım